Uncategorized

Görselleştiricilerin öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmasının 5 nedeni

görselleştiricilerin şu anda tüm öfke olduğunu – ve eğitimde çok sayıda yeni şey gibi, ya bir heves ya da gerçekten yararlı bir araç olabilirler. Çok gittikçe daha popüler hale geldikçe, onları kullanmanın psikolojik faydalarını araştıracağımızı düşündük. Bunları sınıfınızda kullanmak öğrencilerin ne kadar öğrendiğini artırabilir mi? İncelemeye başladık ve işte bulduğumuz şey:

Kitap Arama, Aralık ve Çift Kodlama Atölyesi

Görselleştiriciler: 30 saniyelik bir özet

Henüz bir tane görmediyseniz, bir görselleştirici, tüm sınıfın görebilmesi için akıllı tahtaya altında olanın bir görüntüsünü görüntüleyen monte edilmiş bir video kameradır. O kadar popüler hale geliyorlar ki, çok sayıda öğretmen Powerpoint’i onlar lehine vaat etmeye başlıyor.

İşte durumun böyle olmasının 5 psikolojik nedeni:

Artıklık etkisini en aza indirerek bilişsel yükü azaltmaya yardımcı olur

Bilişsel yük teorisi eğitim içinde giderek daha popüler hale geliyor. Çalışma belleğimizin nasıl sınırlı bir kapasiteye sahip olduğunu ve eğer öğrencilere çok fazla bilgi sunulursa, bilişsel aşırı yükten muzdarip olabilirler, bu da öğrenmenin yavaşlamasına veya durmasına neden olur.

Bilişsel yük teorisinin önemli bir parçası, öğrencilere bir şey öğrenirken alakasız bilgi vermenin çalışma belleğini tıkayacağını belirten fazlalık etkisidir. Bu, dersin gereksiz kısımlarını hatırlama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

İlginç bir çalışma, PowerPoint animasyonlarının ve ses etkilerinin bellek geri çağırma üzerindeki etkisini araştırdı. Özellikle bu iki bulgunun öne çıktığını düşünüyoruz:

Arka plan müziği veya sesi olmayan dersler alan öğrenciler, her ikisi de olan bir dersi olanlardan% 76 daha fazla hatırlayabildiler.

Arka plan müziği ile dersleri olan gruplar, yapmayanlardan daha az öğrendi. İkinci grup% 11 daha fazla bilgi hatırlayabildi ve sonraki testlerde% 29 daha iyi yaptı.

Peki bu görselleştiricilere nasıl bağlanıyor?

Bir görselleştirici kullanma işlemi, öğrenmeyi gerçekten engelleyebilecek PowerPoint efektlerinin gereksiz çanlarını ve ıslıklarını ortadan kaldırır. Bunun yerine, bir görselleştirici kullanmak, bir öğretmenin öğrencilerin odaklanmasını istediğiniz bilgileri vurgulamasına yardımcı olur. Kelimenin tam anlamıyla, öğrencilerin odağından gereksiz bilgileri kaldırıyorsunuz ve değiştiriyorsunuz.

Çalışan örnekleri daha basit hale getirerek bilişsel yükü azaltmaya yardımcı olun

Çalışan örnekler, acemi öğrencilere bir soruyu cevaplamak için gereken adım adım yardım verildiğidir. Araştırma, bilişsel aşırı yükü azaltır, çünkü onsuz öğrencilerin genellikle tüm dikkatlerini sorunu çözmeye odakladıklarını, bu da kullandıkları gerçek adımları saklamak için çalışma belleğinde çok az yer bıraktıklarını göstermiştir.

Bir görselleştirici kullanmak, öğretmenlerin başlangıçta bir sorunu çözmek için gereken tekniği modelleyebildiklerini ima eder. Ayrıca, öğrenciler bunu ilk kez anlayamayabilecekleri için, öğretmenlerin kısa sürede alternatif teknikleri modellemelerine ve sunmasına izin verir.

Esneklik ve uyarlanabilirlik, etkili bir öğretmeni destekleyen iki muazzam yetenektir, bugünün sürekli değişen ortamında çok daha fazlası. Önceden ayarlanmış güç noktaları doğası gereği katıdır. Görselleştiriciler, canlı ayarlamalar yapmayı daha kolay hale getirir, ancak sınıfın nasıl tepki verdiğine bağlı olarak dersinizi en iyi seviyede sunar.

Daha kaliteli geri bildirim sağlayın

Bir görselleştirici, öğretmenlerin tüm öğrencilere geleneksel eserlerin neye benzediğini göstermelerini sağlar ve hızlı grup geri bildirimi verebileceklerini ima eder. Bu aynı zamanda öğretmenlerin yüksek beklentileri korumalarına yardımcı olur, ancak öğrenciler ulaşılabilir olduklarını anladıkları için bu beklentileri duyarlılıktır.

Bunun şaşırtıcı ek bir etkisi, öğrencilerin öz-yeterliliği ile nasıl bağlantılıdır. Doğru bir şekilde sunulursa, öğrencilere akranlarının bir görselleştirici üzerindeki altın geleneksel çalışmalarını göstererek, bu onların motivasyonlarını ve güvenlerini artırabilir. Buna vekaleten bir deneyim denir. Buradaki fikir, öğrencilerin de başarabileceklerini düşünmelerini sağlamaktır, çünkü gösterdiklerinizle aynı seviyededirler. Bu, bir öğrencinin düşüncesini ‘eğer yapabilirlerse, ben de yapabilirim’ olarak değiştirmelidir.

Üretim etkisini kullanın

Üretim etkisi, kişinin uzun süreli belleğine gömülmesine yardımcı olacak bir yol olarak öğrenilen yeni malzemeden bir şeyler üretme sürecini ifade eder. Bu etkiyi kullanmanın bir örneği, gerçek zamanlı bir diyagram çizen bir öğretmen olacaktır. Bu, öğrencilerin aynısını yapmalarına izin verebilir (PowerPoint animasyonlarında olduğu gibi acele etmeden). Ek bir bonus olarak, öğrenciler bir görevi tamamladıklarını gördüklerinde (özellikle yeni olduğunda), güvenleri ileriye doğru iyileştirilir.

Üstbiliş geliştirmek için yararlı bir araç

Üstbilişsel öğrenenler geliştirmek artık daha derin öğrenme için temel olarak görülüyor, çünkü öncelikle akademik performansla olumlu ilişkili.

Görselleştiriciler öğrencileri geliştirmeye yardımcı olurnull

Leave a Reply

Your email address will not be published.