Uncategorized

Sınıfta ‘Bilmiyorum’ cevaplarıyla başa çıkmanın 10 yolu

Bu günlerde geri alma uygulamasını en üst düzeye çıkarmak için iyi sorular oluşturmaya çok fazla odaklanarak, o zaman sadece “Don’m ‘Bilmiyor mu? Innerdrive, bu soruyu bu blogda keşfetmek için müdür yardımcısı ve yazar Michael Chiles ile birlikte çalıştı…

Öğrenciler “Bilmiyorum” gibi açıklayıcı olmayan bir eylem sunduklarında, cevabı gerçekten bilmiyor olabilirler. Ancak birçoğu için, genellikle konuşmaktan utanmalarıdır. Diğerleri düşünmekten kaçınmak için ücretsiz bir geçiş olarak kullanır. Ne olursa olsun, sınıfınızdaki “Bilmiyorum” cevaplarının sayısını en aza indirmeye yardımcı olabilirseniz öğrencileriniz öğrenen olarak büyüyecektir.

Rosenshine İlkeleri CPD Atölyesi

Sınıfınızdaki “Bilmiyorum” cevaplarından kurtulmak için 10 fikir

“Bilmiyorum” ve “Bilmiyorum”

Öğrenciler sorunuza “Bilmiyorum” ile cevap verdiklerinde, bunun nedeni cevabı gerçekten bilmedikleri için olabilir. Ya da bunun nedeni sadece sınıf tartışmasından vazgeçmek istedikleri için olabilir.

Bunun yanıt vermediğinden emin olmak için sınıf kültürümüzü şekillendirmemiz çok önemlidir. Son araştırmalar, destekleyici ve dostça niteliklere sahip öğretmenlerin kaliteli öğrenci katılımını teşvik ettiğini bulmuştur. Bunu onaylamalar yoluyla gösterebilir ve öğrenciler sorularınızı cevaplarken gülümseme ve başını sallama gibi sözsüz davranışlarla açık fikirlilik gösterebilirsiniz. Bu, öğrencilerinizi zaman geçtikçe çok daha anlamlı eylemlere katılmaya teşvik etmelidir.

Başarısızlık endişesini azaltın

Birçok öğrenci “Bilmiyorum” a başvururlar, çünkü yanlış cevap verme konusunda güven ve endişe duymazlar. Bu başarısızlık endişesini en aza indirmenin bir yolu, öğrencilerin öğretmenleri ve akranları tarafından aşağılanmadan hata yapabileceklerine inandıkları psikolojik olarak güvenli bir sınıf yaratmaktır.

Araştırmalar, psikolojik olarak güvenli bir ortamın öğrencilerin güvenini artırdığını ve haklı olup olmadıkları konusunda endişelenmeden cevap vermeyi çok daha rahat hale getirdiğini bulmuştur. Her öğrenciye açıkça değer vererek, öğrenme odaklı bir ortam oluşturarak ve iyi davranışları teşvik ederek psikolojik olarak güvenli bir sınıf oluşturabilirsiniz.

Bekleme sürelerini artırın

Bekleme süresi, bir cevap talep etmeden önce bir soru sorduktan sonra bir öğretmenin ne kadar beklediğini açıklamak için kullanılan terimdir.

Bekleme sürelerinizi uzatmak, sadece en hızlı ve/veya en yüksek olandan ziyade daha geniş bir öğrenci yelpazesinden yüksek kaliteli cevaplar aldığınızdan emin olabilir. Bazıları bunu yapmanın cevabı zaten almış olanları demotive edebileceğinden endişe ediyor, ancak kanıtlar sadece birkaç saniye boyunca bekleme süresini uzatmanın bir fark yaratabileceğini düşündürmektedir.

“Ne düşünüyorsun?”

Bazı öğrenciler bir soruya “Bilmiyorum” ile cevap veriyorlar çünkü genellikle baskı altında, sağlam, tamamen kararlı bir cevap vermek zorunda oldukları için endişeli.

Araştırmalar, öğrenciler bir soruya (yani geri alma uygulamasını gerçekleştiren) bir cevap oluşturduklarında, yüksek riskli olarak öğrenimlerini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Bu, yanıtlarını oluşturmak için ihtiyaç duydukları ilgili bilgileri hatırlamalarını ve “Bilmiyorum” deme şanslarını artırmalarını çok daha zor hale getiriyor.

“Ne düşünüyorsun?” Bahisleri düşürmek için bir soru sorduğunuzda. Bu, öğrencinin bakış açısını bulmaya çalıştığınızı, doğru cevaplar vermesi için üzerlerine verilen baskıyı hafiflettiğinizi ima eder. Ayrıca başarısızlık endişelerini en aza indirmeye yardımcı olur.

Başkasının cevaplarına yorum yapın

Öğrencilerin katılımlarını akranlarının cevapları hakkında yorum yapmalarını sağlayarak teşvik edebilirsiniz. Örneğin, A öğrencisi cevabı bilmiyorsa, aynı soruyu öğrenci B’ye sorun ve ardından Öğrenci B’nin cevabı hakkında yorum yapmasını sağlayın. Öğrenci B’nin cevabı, Öğrenci A’nın yanıtının oluşumuna yardımcı olan öğrenci A’nın alımını teşvik etmek için bir kanca sağlar.

Başka birine farklı bir soru sor

Öğrencinin sorunuzun cevabını bilmediği bir durumda, B öğrencisine alternatif bir soru sorabilir ve sonra Orijinal soruya eylemleri için A öğrencisine geri dönebilirsiniz. Bununla birlikte, alternatif sorunun orijinal soruya benzer olması gerekir, böylece öğrenci B’nin eylemi öğrencinin A’nın ilgili bilgileri almasını aktive edebilir.

Bu yöntemin ek bir yararı, soruların tekrarlanmasını önlemesi ve öğrenci yanıtlarındaki varyasyonu teşvik etmesidir.

Ön yükleme

Öğretmenlerin sorular sorarak katılmaya değer vermeleri için erken iletişim kurmalarına yardımcı olabilir. Bunu yapmanın bir yolu, öğrencilerinize dönemin ilk birkaç haftasında önümüzdeki öğretim yılı için ne beklemeleri gerektiği konusunda kısa bir süre vermektir.

Öğrencilerinize, sınıfta birçok soru sormayı planladığınızı ve bunu yaptığınızı, çünkü onların ders materyali ile çok daha derinlemesine katılmalarını ve katılmalarını istiyorsunuz. Bu zihinsel olarak öğrencileri çağrılmaya, sürpriz unsurunu kaldırmaya ve sonuçta Chan’larını en aza indirmeye hazırlar.null

Leave a Reply

Your email address will not be published.