Uncategorized

Rosenshine

‘a göre, günlük incelemeniz sırasında yapmanız gereken 5 şey, Rosenshine’nin öğretim ilkeleri, öğretmenler ve öğrenciler için sahip olabilecekleri tüm pratik sonuçlar ve etkiler sayesinde şu anda eğitime büyük bir ilgi alanıdır. .

Bu ilkelerden ilki, derslerin, geçmiş bilgilerin bilgisini geliştirebilecek ve ayrıca daha kolay hatırlamaya yol açabilecek önceki öğrenmenin günlük bir incelemesiyle başlaması gerektiğini göstermektedir. Eski bilgilerin günlük olarak gözden geçirilmesi, yeni ve ilgili bilgilerin öğrenilmesini de kolaylaştırabilir.

Ama bunu sınıfta nasıl yapabilirsiniz? İşte günlük incelemeyi isteyebilmenin 5 yolu…

Rosenshine İlkeleri CPD Atölyesi

Rosenshine’nin öğretim ilkeleri nelerdir?

Ama önce, hızlı bir özet. Rosenshine, üç ana alandan gelen araştırmalara dayanarak 10 eğitim ilkesini geliştirdi:

Beynin nasıl yeni bilgiler aldığına odaklanan bilişsel bilim.

Yüksek öğrenci başarısına yol açan en etkili öğretim stratejilerine bakan sınıf uygulamaları.

Yüksek sesle konuşma ve iskele gibi öğretim prosedürlerinin öğrenci başarısı konusunda en iyi sonucuna sahip olan bilişsel destek.

Rosenshine’nin öğretim ilkeleri tüm disiplinler ve eğitim düzeylerinde öğretmenler tarafından uygulanmaktadır. Eğitim ve araştırma arasındaki boşluğu dolduruyorlar, ilkelerini sınıfta uygulamanın öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisi olmasını sağlayabilecek şekilde.

Günlük incelemeyi nasıl kolaylaştırabilirsiniz?

Rosenshine’nin ilk prensibi “dersin başlangıcında öğrenmeyi gözden geçirmek”. Bunun nedeni, araştırmaların çalışma belleğimizin küçük ve kolay yüklü olduğunu gösteriyor, bu da öğrencilerin son dersten yeni bilgileri unutmaları ve incelemeden hatırlamak için mücadele edecekleri anlamına geliyor.

Günlük incelemenin sadece bilgileri hatırlamak için değil, aynı zamanda yeni bilgiler öğrenmek için de önemli olduğunu biliyoruz. Bunu zaten bildiklerimizi geliştirerek yapıyoruz, bu nedenle günlük inceleme, öğrencilerinizin dersin geri kalanında inşa edebilecekleri sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Öğrenmeyi öğrencilerinizle nasıl inceleyeceğiniz söz konusu olduğunda, biraz seçeneğiniz var. Rosenshine, kullanabileceğiniz beş strateji önerdi…

1. Doğru ödev
Ders süresi boyunca ödev görevlerini düzeltmek, öğrencileri iyi öğrendiklerini veya iyi değil, öğrendiklerini gözden geçirmeye teşvik edebilir. Yaptıkları hatalara bakmak, öğrencilerin ne kadar iyi öğrendiklerini değerlendirmelerini sağlar. Bu, üstbilişsel becerilerini geliştirir ve geçmeleri gereken bilgi alanlarını belirlemelerine yardımcı olur.

2. Ödevte kullanılan kavramları ve becerileri gözden geçirin
Ödevleri düzeltmek özellikle hangi cevapların yanlış olduğunu ve hangilerinin doğru olduğunu belirlemek için yararlı olsa da, ödevde kullanılan kavramların ve becerilerin hangi kapsamlı kavramları ve becerileri gözden geçirmesi de önemlidir.

Bu, öğrencilerin ödev görevleri üzerinde yaptıkları hataların bir kerelik hatalar olup olmadığını veya bir kavram veya beceri yanlış anladıklarını tanımalarını sağlar.

3. Öğrencilerden zorluk noktalarını belirlemelerini isteyin
Öğrencilerinizin nerede mücadele ettiğini bulmak, hangi becerilerin daha fazla uygulamaya ihtiyacı olduğunu ve hangi bilgilerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olur.

Bu, öğrencilerinizin daha büyük bir sorun haline gelmeden önce zor buldukları kavramları yeniden ortaya çıkarma fırsatı verir-özellikle ders daha önce açıklanmış kavramlara dayanıyorsa, öğrenmelerini pekiştirebilir.

4. Öğrencilerin hata yaptıkları materyali inceleyin
Hatalar doğası gereği kötü değildir – öğrencilere belirli bir kavramı veya bir fikri tam olarak kavramadıklarının bir sinyalidir. Bazen başarısızlık öğrencilerin esneklik, motivasyon ve kararlılık geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Öğrencilerinizin yaptığı hataları belirleyin ve neyi gözden geçirmeyi istemek için kullanın. Bu, gerekli bilgileri anladıklarından ve yeni bilgileri daha kolay öğrenmelerini sağlayacaktır.

5. Aşırı öğrenmeye ihtiyaç duyan materyalleri inceleyin
Aşırı öğrenme, belirli becerilerin otomatik hale gelebileceği ve çalışma belleği kapasitemizi serbest bırakabileceği fikridir. Aşırı öğrenme ve bazı temel becerilerde uzman olmak, gelecekteki öğrenmenin temelini oluşturabilir.

Aşırı öğrenmeye ihtiyaç duyan materyallerin gözden geçirilmesi, bu becerilere hakim olmanın önemini vurgulayabilir ve sadece günümüzde değil, gelecekte de akademik başarıya yol açabilir. Bu nedenle, öğrencileriniz bir kavramı tam olarak anlar ve onunla çok az hata yapsa bile, bazen “ikinci doğa” yapmak için tekrar tekrar incelemeye değer olabilir.

Son düşünceler

Rosenshine’nin ilk eğitim ilkesi materyali gözden geçirmekle ilgilidir. Bir derse başlamadan önce sadece birkaç dakika boyunca günlük bir inceleme yapmak, bilişsel yükümüzün bir kısmını hafifleterek ve öğrencilerin gelecekteki öğrenimlerini hatalara dayandırmamalarını sağlayarak akademik performansı artırdığı gösterilmiştir.

Umarım, bu blog bunu nasıl yapacağınız konusunda düşünmek için iyi bir yemek verdi, ancak Rosens’de uzman olmak istiyorsanıznull

Leave a Reply

Your email address will not be published.