Category

Öğrencileriniz için bir düşünce süreci nasıl modellenir

Modelleme, öğrenme sürecini geliştirebilecek ve öğrencilerin oyunlarını yükseltmelerine yardımcı olabilecek birçok stratejiden biridir. Modelleme, ayakkabı bağlarını nasıl bağlayacağınızı öğrenmekten YouTube’da bir yemek pişirme öğreticisine kadar yaşamın her alanında bulunabilir.

Ancak, özellikle sınıfta yararlı olabilir. Modelleme, eğitimcilerin daha verimli öğretmelerini ve öğrencilerinin sınıfta zamanlarından en iyi şekilde yararlanmalarını sağlayan bir tekniktir. Peki, tam olarak modelleme nedir ve bunu öğrencilerin öğrenmeleri için nasıl kullanabiliriz?

Kitap Metacognition Öğretmen Atölyesi

Modelleme nedir?

Modelleme bir öğretim stratejisidir. Bu strateji, istenen beceri veya davranışı göstermeyi içerir. Bu süreç sırasında, öğretmenler aynı anda ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını açıklar. Araştırmalar, modellemenin olumlu öğrenci sonuçlarını teşvik ettiğini göstermektedir. Yapısal rehberli uygulama yoluyla kavramları daha erişilebilir hale getiren etkileşimli bir süreçtir. Öğrencileri daha yansıtıcı olmaya teşvik edebilir ve görev üstü davranışını, öğrenci katılımını ve başarısını artırdığı gösterilmiştir.

Bir eylemden ziyade bir düşünce sürecinin modellenmesi biraz karmaşık olabilir. Öğrencilere çeşitli zihinsel süreçlere dayanan bir karara nasıl geldiğinizi açıklamak zor olabilir. Bununla birlikte, bazen kavramı anlamanıza yardımcı olan kendi deneyimlerinizi paylaşırsanız, öğrencilerinize genellikle bu becerinin gelişimi hakkında otantik bir fikir sunabilir. Buna bazen ‘zihinsel modeller’ denir.

Öğrenme, öğrencilerinize düşüncelerinin kalitesini geliştirmenin etkili yollarını öğrettikten sonra çok daha yumuşak bir süreç haline gelir. ‘Zihinsel modeller, öğrencilerin sorunlara daha etkili bir şekilde yaklaşmalarına ve çözmelerine yardımcı olur. Öğrencileri bu tür bir beceri geliştirmeye teşvik etmek birçok uzun vadeli faydaya sahip olabilir. Her durumda, hem sınıfın içinde hem de dışında, zihinsel modellerin onlara öğrettiklerini uygulayabilir ve sorunları başarılı bir şekilde çözebilirler.

Modellemenin faydaları

Modelleme, öğrettiğiniz konunun görsel bir ifadesidir ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Araştırmalar, görsel açıklamaların öğrenmeyi geliştirebileceğini göstermiştir. Modelleme yaparken açık örnekler kullanmak, öğrencilerin karışıklığını azaltmaya ve onlara öğrettiğiniz kavram veya beceri hakkındaki anlayışlarını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Bir araştırma çalışması, modellemenin, öğrencilerin görevdeki davranışını modellemeye maruz kalmayanlardan yaklaşık 3 kat daha fazla artırdığını bulmuştur. Dersiniz sırasında modelleme, öğrencilere öğrendikleri ile etkileşim kurma ve etkileşim kurma fırsatı verir. Kanıtlar, sınıftaki etkileşimli faaliyetlere katılmanın önemli öğrenme kazanımlarına yol açabileceğini göstermiştir; 643 öğrencinin bu çalışması, çeşitli ve ilgi çekici öğrenme formatlarının kullanıldığı sınıfların daha yüksek düzeyde öğrenci başarısı ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Etkili nasıl modellenir

Sınıfta modelleme, ortaya çıkmadan önce yanlış anlamaların ele alınmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, öğrencilerin kavramı veya beceriyi daha fazla rehberliğe çok az ihtiyaç duymadan tam olarak kavramaları için yapılmalıdır. Araştırma, iyi bir modelin:

Açık

Tutarlı

Özlü

Birkaç gösteri içermelidir; Daha fazla bilgi verilen beceri karmaşıksa.

Modelleme, dar bir odağa sahip olduğunda ve öğrencilerin dikkatini modellenen becerilerin önemli yönlerine yönlendirdiğinde etkilidir. Bu nedenle, öğrencileri unutabilecekleri uzun açıklamalarla kafa karıştırıcı olmaktan kaçınmak için gösterilerinizi kısa tutmaya çalışın. Kısa ve takip edilmesi kolay talimatlar, bir öğrencinin görevi çoğaltabilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi söz konusu olduğunda gerçekten fark yaratabilir.

Sınıfta modelleme yaparken, sürece en az bir öğrencinin dahil edilmesine yardımcı olabilir. başka bir öğrencinin, bir akranın öğrenebileceğini göstermek, sınıfın geri kalanının kendilerini görselleştirmesine yardımcı olur. Size yardımcı olacak bir öğrenci seçerken, rastgele seçim yapmak yararlıdır. Bu, sadece akademik olarak güçlü öğrencilerin seçilme şansını ortadan kaldırır ve bunun yerine, her seviyedeki öğrencileri de beceriyi başarılı bir şekilde öğrenebilecekleri gösterir.

Son düşünceler

Modelleme, öğrencilerin sorunları çözmeleri için ihtiyaç duyacakları bilginin doğru ve kullanışlı temsillerini sağlar. Öğretmenler, öğrencilerin uzun süreli olumlu faydalarla yararlı beceriler geliştirmelerine yardımcı olabileceğinden, modellemeyi öğretim süreçlerine dahil etmek isteyebilirler. Öğrencilerin kendi öğrenmelerinde kolayca uygulayabilecekleri açık, takip edilmesi basit adımlar oluşturarak bağımsız öğrenciler geliştirebiliriz.

Related Posts

Öğrenciler zamanı farklı görüyor mu?

Neden öğrencilerin zamanları geri kalanımızdan farklı gördükleri neden hissediyor? Zaman en değerli emtialardan biridir. Bir kez harcandıktan sonra asla alınamaz. Onlara GCSE veya A seviyesindeki yıllarının hızlı bir…

Guinevere Capital, Eden Park ESPorts Yüksek Performanslı Merkezi

Lider Spor ve ESPor Yatırım ve Danışmanlık Firması Guinevere Capital’in Eden Park Esports Yüksek Performans Merkezi’ni ortaya koyduğunu ortaya koyuyor. Yeni Zelanda’nın en büyük stadyumu ve ülke çapında…

IOC ve Alibaba Grubu Tarihi Uzun Vadeli Ortaklık

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Alibaba Group (NYSE: BABA), 2028 yılına kadar uzun vadeli bir ortaklık duyurdu. , Alibaba resmi “Bulut Hizmetleri” ve “E-Ticaret Platform Hizmetleri” ortağı ve…

FIFA Eworld Cup 2019 Bu Ağustos

FIFA, bu hafta FIFA Eworld Cup ™ ‘nın bu yıl Londra’ya döneceğini ve bu sezonun Pinnacle etkinliğinin O2’de bir kez daha yer alacağını doğruladı. 2-4 Ağustos 2019. Mozaad…

Dünya Çapında Dünya Spor Liderlerine katılın Federasyonlar Zirvesi 2021

Daha önce İsviçre’nin Lausanne kentinde düzenlenen Dünya Çapında Federasyon Zirvesi’nin 4. baskısı, pandemiyle uğraşmanın kaçınılmaz etkileri nedeniyle çevrimiçi bir stile aktarıldı. Mei, çok çeşitli disiplinlerde çok daha samimi,…

Touchless Fan Yolculuğu’nu

tanıtılan Venuetize, basitliği koruyan ve bir mekanda çevrimiçi etkinliklere giden hayranların yararını sağlayan hizmetler sundu. Kabul sonrası bir dünyada, taraftarlar, fiziksel teması ortadan kaldırmazsa, tamamen yeniden keşfedilmiş bir…

Leave a Reply

Your email address will not be published.