Category

Touchless Fan Yolculuğu’nu

tanıtılan Venuetize, basitliği koruyan ve bir mekanda çevrimiçi etkinliklere giden hayranların yararını sağlayan hizmetler sundu. Kabul sonrası bir dünyada, taraftarlar, fiziksel teması ortadan kaldırmazsa, tamamen yeniden keşfedilmiş bir yer deneyimi talep edecekler. Dokunmasız hayran yolculuğu devreye giriyor…

Bir örnek sağlamak için Dan, Tampa Bay Lightning’in büyük bir hayranı ve sezonluk bilet üyesi (STM). Chase tarafından verilen vize kartını Amalie Arena uygulamasındaki mobil çantaya tonladı ve hemen ekibinin ev mekanında herhangi bir yerde geçirmek için 25 $ ‘lık Dijital Arena Para Kartı alıyor.

Bir oyundan önce Dan, oyun biletleri satın alabilir ve uygulamanın mobil cüzdanıyla otopark için ödeme yapabilir. Arena’da ortaya çıktığında, bir satış noktası terminalinde mobil çantasının tek bir taramasıyla taviz satın alabilir, bu da% 35 STM yiyeceklerini ve içecek indirimini uygulayacaktır. Uygulama ile bir ekip forması satın alabilir, bu da% 25 STM ürün indirim oranını hemen uygulayacak ve takım mağazasında uzun bir çizgide beklemek zorunda kalmadan kalabalıktaki bir dolaptan yararlanacak. Dan akıllı telefonunu evde unutsa bile, imtiyaz standlarında yüz tanıma sansürlerini kullanan “Yüzle Ödeme” ile arenada bir şeyler satın alabilir.

Bir dizi kesintisiz, pratik ve temassız işlemlerde – hiç para alışverişi yapmadan, kart sağlamadan veya bir kişiyle fiziksel olarak iletişim kurmadan – Dan bir bilet sistemi, otopark sistemi, iki satış noktası ile etkileşime girdi. Sistemler, bir üyelik sistemi, ekip, bir imtiyaz sahibi, perakende satıcısı ve hem arenada hem de arenada bir otopark satıcısı.

Venuetize’nin entegre e-ticaret platformu, cihazlar, arayüzler, arka uç işletim sistemleri ve satıcılar arasındaki siloları, hem tüketiciler hem de operatörler için kolay, kişiselleştirilmiş ve sorunsuz bir ödemeler deneyimi üretmek için yıkıyor.

Dokunmasız hayran yolculuğu ile yürüyelim ve bir ziyaretçinin deneyiminin her aşamasına ve mekanların tam olarak nasıl adapte olması ve hayranların geri dönmesi için satın alma işlemlerini geliştirmeleri gerektiğine bakalım.

PLAN
Mevcut Fan Deneyimi: Hayranlar, yaklaşan etkinlikleri görmek ve biletlere göz atmak için web sitelerini, sosyal siteleri arar veya ekibi kullanırlar. Fırsat: Dijital iletişim kanalları, hayranların takım tarafından üretilen içerikte mevcut kalmasını, ziyaretlerini planlamasını ve mekana ulaşım seçmesini sağlayan hayranlara doğrudan bir yol sunar. Bu arada, takımlar ve mekanlar, yer operasyonlarında yapılan COVID ile ilgili değişiklikler, etkinlik programları değiştirme ve sağlık ve zindeliği ele almak için atılan adımlarla ilgili güncellemelerden ve güvenlik endişelerini bilgilendirebilir.

İŞLEMEK
Mevcut Fan Deneyimi: Hayranlar ya bilet siteleriyle, ikincil pazarda bilet satın alırlar veya gişede parayla ödeme yaparlar. Fırsat: Taraftarları bilet satın almak için itin ve ekip veya konum uygulamasında mobil çantayı kullanarak otopark için ön ödeme yapın. Bir etkinliğin ilerlemesinde mobil veya web ödemelerine ihtiyaç duyarak biletler için fiziksel kredi/banka kartı işlemlerinden ve otoparktan kurtulun.

GİRİŞ
Mevcut Fan Deneyimi: Birçok mekan, kontrole erişim için fiziksel biletleri veya mobil barkodları taramak için el tipi tarayıcılar kullanan giriş görevlilerini kullanır. Biletlerini veya otopark geçişlerini önceden satın almayan hayranlar için, para veya fiziksel kredi/banka kartlarıyla ödeme yapmak için bir giriş görevlisi ile etkileşime girerler. Fırsat: Fan’a bakan giriş görevlilerini azaltın ve el tipi tarayıcılardan kurtulmanın yanı sıra bağımsız turnikelerin yanı sıra yüz tanıma tabanlı kazanç erişimi için biyometri sensörlerini de kurarak girişi hızlandırın.

Sipariş (F&B)
Mevcut Fan Deneyimi: Birçok taraftar, bir imtiyaz duruşu kadar yürür ve imtiyaz personeliyle bir sipariş konumlandırmak için sık sık para veya fiziksel kredi/banka kartı ile ödeme yapar. Çizgiler uzundur, anlaşma süreleri verimsizdir ve süreç boyunca birkaç fiziksel temas noktası vardır. Fırsat: Self-servis, hayranların satın alması ve ödeme yapması için dokunmasız seçenekler sağlayarak fanlara bakan imtiyaz personelini azaltın. Yiyeceklerin ön ödemeli mobil siparişini ve ortaya çıkma için içecek ürünlerinin yanı sıra sadece pick-up istasyonları için sayaç alanını artırın. Fanların tercih edilen ürünlerin yanı sıra geçmiş siparişlere de izin verin. Siparişlerin zamanında tekrar etmesinin yanı sıra, tek bir muwipe ödeme içi uygulamanın, anlaşma hızlarını hızlandırmasına ve satın alma sıklığını artırmasına izin verin.

Satın Al (Merch)
Mevcut hayran deneyimi: Ürün öğelerinin fiziksel alışverişi de dahil olmak üzere sıkışık takım mağazalarındaki uzun hatların yanı sıra para veya fiziksel kredi/banka kartı da dahil olmak üzere ödemeler. Fırsat: Self servis, dokunulmaz olanı sağlayarak fanlara bakan ürün personelini azaltınHayranların satın alması ve ödeme yapması için seçimler. Nakit-kartı kioskları konuşlandırarak% 100 nakitsiz gidin. POS terminallerinde tarayıcıların yanı sıra mobil çanta ödemeleri için kiosklar ayarlayın. NFC terminallerinin musluk için ödeme yapmasına izin verin. POS ve kiosklarda yüz tanıma tabanlı ödemeler için biyometri tarayıcılarını tanıtın. Açıklama veya dolap alınma için ürünün ön ödemeli mobil sıralamasını bastırın.

OYNA
Mevcut hayran deneyimi: Etkileşimli oyunlar için kısıtlı seçenekler. Fırsat: Hayran katılımını artırmak için mobil uygulama ile etkileşimli oyunlar sunun. Aksiyon tabanlı ödüller, teklifler ve mobil uygulama ile kullanılabilecek promosyonlar ile ödül oyunu, aynı şekilde spor bahisleri için gelecekteki davranışları tımar ediyor.

Yeniden sipariş vermek
İmtiyazlar için ödeme yapmak için bir yöntem daha göstermek için yeniden sipariş kullanıyoruz.
Mevcut Fan Deneyimi: Taraftarların tam olarak ne kadar taviz satın aldığı önemli değil, daha sonraki GO’lar daha hızlı veya çok daha kişiselleştirilmiş değildir. Fırsat: Nakit-kartı kioskları konuşlandırarak% 100 nakitsiz gidin. POS terminallerinde tarayıcıların yanı sıra mobil çanta ödemeleri için kiosklar ayarlayın. NFC terminallerinin musluk için ödeme yapmasına izin verin. POS ve kiosklarda yüz tanıma tabanlı ödemeler için biyometri tarayıcılarını tanıtın. Fanların STM indirim oranları kullanılır ve varsayılan geri ödeme teknikleri, telefonlarını kullanmak zorunda kalmadan hemen mobil cüzdanla ücretlendirilir.

PARA KAZANMAK
Mevcut Fan Deneyimi: Bazı taraftarlar, kısıtlayıcı noktaya dayalı ekonomiler veya kafa karıştırıcı Make ve geri kazanım politikalarına sahip sadakat programlarına katılabilir, bu da takımlar için kısıtlı sonuçların yanı sıra hayranlar için şüpheli değere neden olabilir. Fırsat: Bireysel eyleme dayalı avantajlar, uygun şekilde kişiselleştirilirken tercih edilen fan davranışını teşvik eder. Davranışsal veriler daha sonra hedeflenen reklamcılık ve yükselme için kullanılabilir.

Takımlar ve mekanlar, hayranlar tarafından talep edilecek olan ya da boş mekanlar tarafından talep edilecek olan ön-sonrası dünyaya uyum sağlamak için şimdi harekete geçmelidir.

Mekanlara özgü seçenekleriniz hakkında konuşmak istiyorsanız, hayranlarınızı dokunulmaz bir deneyimle nasıl karşılamaya hazırlayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir zaman ayarlamak için Venuetize ekibiyle iletişime geçin.

#sports #sportsbiz #sportsentertainment #sportsindustry #sportstech

ALSD Worldwide-Avrupa’nın Premium Koltuk ve Spor Ağırlama Endüstrisi için Lider Etkinliği-Liverpool FC’nin Anfield Stadyumu’nda 12-13 Ekim, yeni yapılar, yenileme, hizmet açıklamaları ve en sonundaki geliri tam olarak nasıl artıracağını analiz edecek Teknoloji ve kayıp geliri tam olarak nasıl telafi edeceğiniz Covid-19.

ALSD ve Sports Location Business tarafından düzenlenen ALSD International’ın bir sonraki baskısı, en son ürünler, hizmetler ve çözümleri, Anfield, Goodison Park ve M&S Bank’ın gezileri sergileyen bir sergi salonu, üst düzey bir konferans yapacak Arena ve çeşitli ağ etkinlikleri, bilgi paylaşımı, ağ ve iş için optimize edilmiş şans sağlıyor.

#AlsDinternational – Avrupa’nın Premium Koltuk ve Spor Ağırlama Sektörü için Lider Etkinliği

#AlsD – Son 30 yıldır premium koltuk endüstrisine liderlik etmek

#sportsvenuebiz

#sportsvenuebusiness – Endüstri Haberleri, Görüntüler ve Gelişmeler İçin Önde gelen platform

Bu makaleyi paylaş

Related Posts

Öğrenciler zamanı farklı görüyor mu?

Neden öğrencilerin zamanları geri kalanımızdan farklı gördükleri neden hissediyor? Zaman en değerli emtialardan biridir. Bir kez harcandıktan sonra asla alınamaz. Onlara GCSE veya A seviyesindeki yıllarının hızlı bir…

Guinevere Capital, Eden Park ESPorts Yüksek Performanslı Merkezi

Lider Spor ve ESPor Yatırım ve Danışmanlık Firması Guinevere Capital’in Eden Park Esports Yüksek Performans Merkezi’ni ortaya koyduğunu ortaya koyuyor. Yeni Zelanda’nın en büyük stadyumu ve ülke çapında…

IOC ve Alibaba Grubu Tarihi Uzun Vadeli Ortaklık

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Alibaba Group (NYSE: BABA), 2028 yılına kadar uzun vadeli bir ortaklık duyurdu. , Alibaba resmi “Bulut Hizmetleri” ve “E-Ticaret Platform Hizmetleri” ortağı ve…

FIFA Eworld Cup 2019 Bu Ağustos

FIFA, bu hafta FIFA Eworld Cup ™ ‘nın bu yıl Londra’ya döneceğini ve bu sezonun Pinnacle etkinliğinin O2’de bir kez daha yer alacağını doğruladı. 2-4 Ağustos 2019. Mozaad…

Dünya Çapında Dünya Spor Liderlerine katılın Federasyonlar Zirvesi 2021

Daha önce İsviçre’nin Lausanne kentinde düzenlenen Dünya Çapında Federasyon Zirvesi’nin 4. baskısı, pandemiyle uğraşmanın kaçınılmaz etkileri nedeniyle çevrimiçi bir stile aktarıldı. Mei, çok çeşitli disiplinlerde çok daha samimi,…

Louisville kapalı futbol takımı göstergeleri başlık ortağı

2021’de kapalı futbol liginde başlayacak yeni bir kapalı futbol ligi takımı olan Louisville Xtreme 100.000 dolar gider. Başlık ortaklığı, UOFL Health’in uzman spor sponsorluklarına ilk girişidir. Üç yıllık…

Leave a Reply

Your email address will not be published.